FAQ - nejčastější dotazy

Obsah této stránky vytvořil Tomáš Macek (kterému tímto děkuji). Otázky pochází z konference a diskuzního fóra. Jsou to nejčastější dotazy od uživatelů PSPadu. Průběžně budou doplňovány další dotazy.

FTP

PSPad prý má v sobě integrovanou podporu přenosu souborů přes FTP. Kde tuto funkci najdu?

Musíte mít zobrazené menu Projekt. Jeho zobrazení zapnete buď přes Zobrazit - Projekt nebo klávesovou zkratkou CTRL + F2. V tomto menu je na třetí záložce FTP.

TIP: Okno s otevřeným FTP si můžete tažením myši vyjmout z menu a umístit kamkoliv na obrazovce. Menu projektu pak můžete uzavřít.

Při pokusu o připojení na FTP mi PSPad zatuhne s kurzorem FTP. Co s tím?

V tomto případě se váš počítač pravděpodobně nachází za proxy serverem nebo firewallem. PSPad v tomto případě nedokáže otevřít spojení s FTP serverem. Jednou z možností je použít "Pasivní režim přenosu". Tuto možnost najdete v dialogu kde jste nastavovali připojení k FTP serveru. Pokud váš počítač nemá FTP direktivně zakázáno, mělo by FTP přes pasivní režim fungovat.

Proč se mě občas FTP klient ptá na heslo?

PSPad se ptá na heslo, pokud není zadáno v definici FTP připojení. Mezi některými verzemi PSPadu došlo ke změně ukládání hesla, takže je možné, že PSPad s heslem ze starší verze nedokáže pracovat. Zkuste jít do editace FTP připojení a heslo zadat znova.

Zvýrazňovače a šablony

Píši skripty například v php a chci aby se mi zvýrazňovala barevný syntaxe i u HTML tagů. Jak toho dosáhnu?

Menu Nastavení - Nastavení programu - HTML - Povolit HTML multizvýrazňovač.

Napíšu-li v JavaScriptu znak '<' (například id (i<1)) způsobí obarvení všeho následujícího až do výskytu '>' (jako HTML tag). Vadí mi to - jak toto vypnu?

Nastavení programu - HTML odškrtnout otevírat JavaScript v multizvýrazňovači.

Jak donutit PSPad při otevření *.css, aby se automaticky nastavil "zvýrazňovač Cascading Style Sheets"? Automaticky se mi totiž zobrazí "HTML-MultiHighlighter". Musím pak ručně přepínat na zobrazení CSS.

Menu Nastavení - Nastavení programu - HTML zrušit otevírání CSS v multizvýrazňovači. Pak může být další problém, pokud máte zapnuto "Zapamatovat stav souboru" na záložce Soubory. V tom případě si pamatuje i zvýrazňovač. Pak by pomohlo vymazat soubor PSCache.BIN.

Napsal jsem klíčové slovo (název funkce, tagu,...) a stisku CTRL + SPACE pro vyvolání šablony mi vyskočí okno s různými příkazy, ale mezi nimi není slovo, které jsem napsal.

Pravděpodobně máte zapnuto zobrazení syntaxe pro jiný jazyk / typ souboru. V menu Zobrazit - Změna syntaxe pak vyberte správný typ souboru.

Jak mám nainstalovat další slovník pro kontrolu pravopisu?

  1. Stáhněte archiv se slovníkem a rozbalte ho do adresáře \PSPad\Spell\ (pokud adresář neexistuje musíte ho vytvořit)
  2. Jděte do menu Nastavení - Nastavení pravopisu
  3. Vyberte Vámi nainstalovaný jazyk

Mám zdroje v dosovském BASICu a chci je vytisknout se zvýrazněnou syntaxí.

Otevřít soubor a tisknout. Samozřejmě musí být zapnuto zvýraznění syntaxe. Jak to vidíte na obrazovce, tak se to i vytiskne.

Píšu manuál a chci uvést fragmenty kódu se zvýrazněnou syntaxí. Pokud text zkopíruji do schránky a vložím do manuálu, zvýraznění syntaxe se ztratí.

Menu Soubor - Export obsahuje možnosti pro export textu do HTML, RTF nebo TEXu a to buď do nového souboru nebo do schránky. Můžete tak mít v MS Wordu nebo na webové schránce text zvýrazněn přesně tak, jak jej vidíte v PSPadu.

U FoxPro se chybně zvýrazňuje syntaxe - některá klíčová slova nejsou zvýrazněna.

Problém je ve způsobu zápisu zdrojového textu FoxPro. Ten lze totiž psát zkráceně (stačí první 4 znaky). Pro zvýraznění syntaxe je to v některých případech zatím problém.

Různé

Rád bych nějak pomohl při vytváření a progagaci PSPadu

Je vítána jakákoliv další pomoc, například registrace stránek PSPadu na serverech se software, umistňování odkazů na své vlastní stránky, nebo jiná forma reklamy, pomoc při tvorbě šablon, lokalizace programu, beta testování, návrhy dalších funkcí,... Pokud Vás něco napadne, neváhejte kontaktovat autora programu.

Chtěl bych podpořit autora PSPadu finančním příspěvkem

Pro tyto účely byl založen účet v e-bance: 1299896001 / 2400. Pokud přispějete a nevyjádříte zájem o utajení této skutečnosti, budou Vaše jméno a částka, kterou jste věnovali, zveřejněny v přehledu dárců.

Bude někdy portován PSPad i pod jiné operační systémy (Linux, UNIX,...)?

To bohužel není možné. Aby byla aplikace přenositelná, je třeba ji vyvíjet od začátku jako přenositelnou, což bohužel PSPad nebyl. Proto aby běžel i na jiných systémech, bylo by třeba jej od začátku celý přepracovat. Na to však nemám čas ani energii.

TIP: Pokud chcete PSPad požívat pod Linuxem, můžete využít Windows emulator - PSPad pak běží i v tomto systému.

Jsem programátor a rád bych si do PSPadu přidělal svoji funkci. Je to možné?

Momentálně tato možnost není, ale do budoucna je v plánu podpora technologie plug-in. O jejím možném využití se dozvíte hned jak bude tato možnost implementována.

Mám Windows NT, 2000, XP a když změním nastavení PSPadu nemám uživatelská práva zapsat do konfiguračních souborů. Co s tím?

V Nastavení programu - Systém zatrhněte možnost Víceuživatelské prostředí. Pak se nebudou konfigurační soubory ukládat do adresáře PSPadu, ale do adresáře vašeho profilu.

Vadí mi neinteligentni práce PSPadu s odsazováním závorek {} v PHP. Jak přinutit editor aby při napsání { sám odsadil o tabulátor, a při ukončovací závorce vrátil se o úroveň zpátky?

Je třeba mít v Nastavení programu - Editor aktivováno Automatické odsazení a v Nastavení zvýrazňovačů - PHP - Upřesnit znaky { a } pro rozšířené odsazování.

Chtěl bych úplně skrýt ukazatel pravého okraje.

Nastavte si barvu pravého okraje na stejnou barvu, jakou ma pozadí plochy editoru.

V Nastavení programu - Systém jsou nepřístupné položky.

Položky, týkající se asociace programů jsou nepřístupné v případě, kdy je uvedený program spuštěn (Opera, Total Commander). Položky, týkající se nastavení programu jsou nepřístupné v případě, kdy je soubor PSPad_MU.INI nastaven pouze pro čtení nebo nemáte právo jej měnit. Oprava je následující - ukončit dialog nastavení programu, ukončit programy nebo odstranit atributy u souboru PSPad_MU.INI a znovu spustit dialog nastavení programu. Volby už by měly být přístupné.

Při odesílání pošty z PSpadu přes OE6 dochází k chybě

Na vině je snaha o záplatování děr v OE omezováním funkčnosti. OE6 ve standardním nastavení zobrazuje při pokusu odeslat přes něj zprávu potvrzovací dialog. Ale místo, aby jej zobrazil nahoře, jak se sluší a patří, zůstane dialog schován dole. Řešením je v menu Outlook Expresu Nástroje - Možnosti - zabezpečení zrušte volbu "Upozornit, pokud se jiná aplikace pokouší..."

Nefunguje mi rolování pomocí kolečka myši

PSPad podporuje kolečko myši pro standardní ovladače. Bohužel existují ovladače myší, které nedodržují standardy (typickým příkladem jsou ovladače GENIUS).

Používám Panel Microsoft Office a místo odkazů na panelu se mi spouští PSPad.

V Nastavení - Nastavení programu - Systém zrušte zaškrtnutí volby "Integrovat na pravé tlačítko".

Mám text s hodně dlouhým řádkem a PSPad s takovým textem neumí pracovat.

V Nastavení - Nastavení programu - Editor nastavte délku řádku třeba na 10000 znaků.

Hrál jsem si se změnou barev a celé jsem to rozvrtal. Co teď?

Otevřete si z menu Nástroje - Nastavení zvýrazňovačů. Na kartě Barvy si vpravo dole zvolte barevné schéma Standard a stiskněte tlačítko načíst.

Chci, aby se výchozí přípona při ukládání HTML souborů byla .HTML a ne .HTM

V Nastavení - Nastavení zvýrazňovačů si vyberte HTML zvýrazňovač a v nastavení přípon dejte na první místo *.HTML

Chtěl bych PSPad používat místo Notepadu, dodávaného s Windows.

V nabídce Nastavení - Nastavení programu - Systém si zvolte otevírání TXT souborů PSPadem. Pokud tuto volbu opětovně zrušíte, soubory TXT se budou opět otevírat v programu NOTEPAD.EXE.

TIP: Pokud některý program vyžaduje přímo program NotePad, v adresáři PSPadu najdete i soubor NOTEPAD.EXE. Tímto souborem nahraďte originální NOTEPAD.EXE v adresáři Windows. Slouží pouze jako spouštěč pro PSPad.

Mám problém s nastavenim externího programu, protože při použití proměnné %PHPFile% nedojde k záměně za http://localhost/...

V Nastavení - Nastavení programu - Internet je třeba vyplnit cestu k HTDocs. Ta část cesty je pak nahrazena za http://localhost. Další podrobnosti v nápovědě - kapitola o nastavení externích programů.

Editor

Co to je automatické dokončování a jak funguje?

Tato funkce po jejím zavolání automaticky doplňuje rozepsaná slova (obdoba funkce klávesy TAB v Linuxovém shellu). Slova pro doplnění se vyhledávají v textu editovaného souboru. Pokud je nalezen jen jeden výskyt slova, je toto automaticky doplněno. Při nalezení více slov je možné vybrat správný výraz ze seznamu který se objeví.

TIP: Nastavte si pro tuto funkci jako klávesovou zkratku klávesu ~ (tilda) - urychlí vám to použití této funkce a nemusíte pak na klávesnici mačkat zbytečně složitou kombinaci kláves, která je defaultně této funkci přiřazena.

Z nějaké podivné příčiny se při použití monitoru schránky vloží pouze první znak z vybraného řetězce

Toto byla chyba v PSPadu verze 4.2.5. V novějších verzích je to již opraveno.

Formát vkládaného datumu a času mi nevyhovuje. Jak ho změním?

Po stisku ALT + d se na pozici kurzoru vloží aktuální čas a datum. Pro změnu formátování vkládaného textu otevřete Nastavení - Proměnné programu a změňte formát proměnné DateTime.

Chtěl bych změnit typy fontů v editoru, ale menu s výběrem fontů zobrazuje jen několik typů a ostatní písma v systému se nezobrazí.

PSPad pracuje pouze s pevnými fonty (non-proportional). Proto zobrazuje pouze tento druh písem, i když jsou v systému nainstalována i další. Pokud chcete tedy zvolit jiné písmo musíte nejprve nainstalovat správný font do vašeho systému.

Kde najdu v PSPadu seznam s naposledy otevřenými soubory? V menu Soubor nic takového není.

Je. Klikněte na položku Otevřít speciál, kde najdete šestnáct naposledy otevřených souborů. Další možností jak tento seznam zobrazit je neklikat přímo na ikonu Otevřít soubor na hlavním nástrojovém panelu, ale na šipku ukazující směrem dolů, která je hned vedle této ikony.

Jak pracovat s funkcí Vložit text do řádků?

Nejprve do prázdného pole vložte vkládaný text a po té vyberte na jakou pozici se bude text vkládat (začátek, konec, sloupec). Pokud nemáte před vyvoláním této funkce označen žádný text, bude se vámi zadaný řetězec vkládat na všechny řádky souboru. Pokud je blok označen bude text vložen pouze do vašeho výběru.

Jak označím veškerý text mezi dvěma závorkami?

Použijte klávesovou zkratku SHIFT + CTRL + M

Jak označím celé slovo na kterém je právě umístěn kurzor?

SHIFT + CTRL + šipka nahoru nebo dolů

TIP: Tato klávesová zkratka má ještě další funkci - pokud označíte takto nějaké slovo a stisknete klávesovou zkratku znovu přesune se kurzor na další výskyt slova v souboru ve směru stisknuté šipky.

V levém spodním rohu editoru se neustále mění nějaká čísla. Co to je?

První dvě čísla udávají polohu vašeho kurzoru v dokumentu. Číslo před dvojtečkou je pořadové číslo sloupce a za ním je číslo řádku na ktrém se kurzor nachází. Za pomlčkou najdete celkový počet řádků otevřeného souboru a počet všech znaků. Při výběru libovolného bloku textu se místo těchto dat objeví rozměr vybrané oblasti udáný počtem znaků a počet znaků, které tento blok obsahuje.

Chtěl bych si zkopírovat pouze sloupec textu.

Držte klávesu ALT a myší si označte požadovaný blok textu nebo stiskněte SHIFT + CTRL + C a text označte šipkami.

Chci editovat PHP texty a PSPad mi po odřádkování nezarovná podle předchozího řádku.

V Nastavení - Nastavení programu - Editor si zaškrtněte "Automatické odsazení", popř. můžete vyzkoušet i volbu "Chytré tabulátory".

Kódování

Problém s dokumenty v utf-8 - PSPad nezobrazuje identifikační byty (ďťż) pro tento typ souborů.

V Nastavení - Nastavení programu zrušte zaškrtnutí u Identifikační byty v UTF-8

Rád bych se zeptal, jak se dá pspad použít k editaci UNICODe souborů?

PSpad není UNICODE editor. Umí načíst UNICODE texty, ale jen ty, které jsou podporovány systémem (ANSI) a zase do nich uložit.

TIP: Pro editaci UNICODE souborů použijte Windows Notepad (minimálně ale verzi z Windows 2000)

Mám problémy s fonty a kódovými stránkami. Když otevřu v PSPadu soubor, tak se mi pokazí fonty a diakritika u některých písmen. Celý text pak musím opravovat.

Před otevíráním souboru je třeba mít nastavené odpovídající kódování jako je použité v souboru, popřípadě mít povolenu autodetekci.